• Sociálne služby srdcom

Podujatia 2023

Talentová súťaž „Ukáž, čo vieš…“

Každý z nás má nejakú obľúbenú činnosť, robí niečo rád, v niečom vyniká, má nadanie alebo talent na niečo iné. Niekto rád spieva, iný tancuje, recituje, maľuje, alebo robí to, čo ho baví s radosťou…

Rozhodli sme sa v našej prevádzke DSS – Pod lesom 6 v Kežmarku pripraviť 24. januára pre našich prijímateľov talentovú súťaž „Ukáž, čo vieš…“

Klienti si mali vopred pripraviť aktivitu, v ktorej vynikajú, ktorá im robí radosť a s ktorou zabavia alebo potešia svojich kamarátov v Centre. Mohla to byť ich obľúbená pesnička, báseň, prednes, poviedka, scénka, tanec a pod.

Klienti sa na túto aktivitu veľmi tešili a poctivo sa na ňu aj pripravovali. Prekvapili svojimi talentmi, dokázali nám aj samým sebe, že toho veľa dokážu a sú šikovní. Dokonca tam bola aj športová aktivita s loptou, ktorú nám predviedol Patrik T., pantomíma – Hádaj na čo myslím, ktorú nám zahral Miško G. a rôzne pesničky, básne, poviedky, tance a pod. Porota mala veru neľahkú úlohu vybrať tri najlepšie „talenty“. Prekvapila nás tiež báseň „Hluchá mucha“, ktorá bola ozaj dlhá a naučil sa ju naspamäť náš nevidiaci kamarát Miško Ch., ktorý sa umiestnil na 1. mieste. Na druhom mieste nás “roztancoval“ na pesničku od Elánu „Sestrička z Kramárov“ Lacko L. a rozcítil nás piesňou aj Ľudko Z. „Holubí dum“ od J. Schelingra. Keďže všetci sa naozaj pripravovali a snažili sa o čo najlepší výkon, tak sme nakoniec ocenili všetkých drobnými darčekmi a sladkosťou. No ale hlavnou výhrou až zážitkom bola pizzová hostina, na ktorej si všetci pochutnali.

Aj touto formou sa chceme darkyni – MUDr. Šoltýsovej, veľmi pekne poďakovať za jej finančnú podporu, urobila tak našu akciu ešte radostnejšou…

Po súťaži a hostine sa rozprúdila veselá zábava a diskotéka, ktorú si všetci užili.

Zimné radovánky na snehu

Zima je ročné obdobie, ktoré je spojené s návalmi snehu, fujavicami a zimnými radovánkami, ktorým sa tešia hlavne deti. V poslednej dobe sa kvôli globálnemu otepľovaniu tieto zimné prejavy „zmiernili“.

No tento rok sa koncom januára a hlavne na začiatku februára veru riadne počasie „vyšantilo“. Nasnežilo nám veľa snehu, zažili sme riadne fujavice aj neprejazdné cesty.

Aj naši prijímatelia, z prevádzky DSS Pod lesom v Kežmarku, hoci sú už „dospeláci“ si túto nádielku snehu užili. Pomáhali pri čistení chodníkov, ale aj sa vyšantili pri stavaní snehuliakov a dokonca postavili za pomoci pracovníkov aj medveďa zo snehu. Ich snahu, kreativitu a tvorivosť ocenili hlavne ich rodičia, ktorí si pri preberaní prijímateľov zo zariadenia túto „snehuliačiu rodinku aj snehového medveďa“ obzerali a obdivovali.

Prijímatelia sa hrdo hlásili k svojim výtvorom a mali z toho obrovskú radosť, kopec zážitkov a po celej záhrade sa ozýval veselý smiech počas spoločnej guľovačky a robení snehových anjelských krídel.

Sme radi, že táto zimná aktivita sa im veľmi páčila, mali z nej radosť ,  spoločne si ju aj užili,  zároveň sa aj trochu rozhýbali a aj si takto príjemne zacvičili.

Fašiangový karneval v našom Centre…

„Čo je tu dnes veľký bál? A či dáky karneval? Sprievod masiek krúži v kruhu, jedna maska strieda druhú…“

Krátky úryvok zo „Zlatej brány“ dokonale charakterizoval piatok, 17.02.2023, kedy sa konal v našich prevádzkach,  DSS Ľubica a  DSS Kežmarok fašiangový karneval.

Asi sa všetci zhodneme na tom, že fašiangy patria medzi najkrajšie dni a zábavy. Sú odjakživa jedným z najkrajších a vari najbohatších zvykov v obciach, ktorými sa končieval celý zvykový rok. Veselosť, spev, zábavy, zabíjačky, svadby, neutíchali počas tohto celého obdobia. A preto sme sa aj my rozhodli pripraviť pre našich klientov fašiangový karneval a takto sa pripraviť na obdobie pôstu pred Veľkou nocou, pretože Popolcová streda, kedy je udeľovaný popolec v kostole, ktorého sa naši klienti tiež zúčastnia, utíchne všetka zábava, hudba, no a „pochovaním basy“ sa dáva bodka za každoročnou fašiangovou veselosťou.

Už počas celého týždňa sa prijímatelia tešili na túto udalosť a v rámci záujmových činností si pripravovali svoje masky a škrabošky alebo si svoje prevleky pripravovali doma s rodičmi.

V stanovený deň sme už od rána, odkedy začali prichádzať klienti do zariadenia, pociťovali nadšenie z nadchádzajúcej udalosti. Začali sme pomáhať prijímateľom prezliekať sa do svojich kostýmov a celé zariadenie sa zmenilo na rozprávkový svet plný rôznych postavičiek, morských víl, dúheniek, šašov alebo zvieratiek.

V zariadení sa nám každý prijímateľ, ktorý je schopný komunikovať, predstavil a povedal, akú masku si pripravil. Potom nasledoval sprievod v maskách a prijímatelia si mali rozmyslieť, ktorá maska sa im najviac páči a tú si následne vybrali ako najkrajšiu masku tohtoročného karnevalu.

Nakoniec boli ocenené sladkosťami a maličkosťami všetky masky, lebo si na nich dali všetci záležať. Nasledovala hostina, prijímatelia si pochutnali na sladkých šiškách a koláčikoch, ktoré si deň vopred sami pripravovali. V závere bola diskotéka, kde klienti povykrúcali nielen svoje kamarátky z Centra , ale aj zamestnankyne.

O rok sa opäť tešíme na ďalší karneval a spolu sa znovu prenesieme do magickej krajiny rozprávok…

MDŽ v našom Centre

Deň žien je medzinárodne uznávaný sviatok stanovený OSN na 8.marca. V tento deň oslavujeme prvý štrajk 40 000 newyorských krajčírok v roku 1908, ktoré bojovali za zrušenie desaťhodinového pracovného času, proti nízkym mzdám a zlým pracovným podmienkam. Demonštrácie sa tradične konali v nedeľu. Prvé veľké zhromaždenie za volebné právo žien sa konalo 8.marca 1908 v New Yorku.

Prvý sviatok MDŽ v ČSR sa konal v roku 1921. O rok neskôr už tento sviatok nadobudol masový charakter a oslavoval sa všade. Počas druhej svetovej vojny bol MDŽ zrušený, posledný sa konal v roku 1938. Po roku 1945 bol MDŽ znovu obnovený a traduje sa u nás aj naďalej, aj keď možno v súčasnosti je tak trochu považovaný na socialistický prežitok…

No vyjadriť žene, že je výnimočná a vzácna nie je nikdy zbytočné. Tento deň sa oslavuje preto, že silné ženy v minulosti bojovali za svoje práva a preto je dnes postavenie žien v spoločnosti také, aké je. Žena – jemná, nežná, milujúca, starostlivá, no zároveň silná a nezastaviteľná. Aj preto jej preukazujeme úctu a uznanie….

Tento deň je na to ako stvorený – je to predsa deň všetkých žien.

Aj my sme sa preto dnes rozhodli tento deň trochu ozvláštniť a spestriť a vybrali sme sa s našimi prijímateľmi na malú prechádzku a navštívili sme miestny kávový automat, ktorý je blízko nášho zariadenia pri firme Kávomaty. Prijímateľom sme tam zakúpili sladkú čokoládu, na ktorej si pochutnali a zároveň mali možnosť si aj sami vyskúšať ako taký automat na kávu funguje a ako sa obsluhuje. Hrala tam príjemná hudba, ktorá nám spestrila dnešný deň.

Táto malá vychádzka sa našim prijímateľom veľmi pozdávala a preto sme sa dohodli, že si ju určite zopakujeme a zároveň dnes každý z našich prijímateľov vyrobil malý darček pre svoju mamku alebo sestru, ktorým ich určite potešil …

Ponožková výzva v našom centre…

Prečo ponožková výzva? Odpoveď je jednoduchá, pretože chromozóm pripomína tvar ponožky. Hovorí sa, že Downov syndróm charakterizuje 120 typických čŕt, aj preto sú ľudia s týmto ochorením výnimoční a jedineční. Hovorí sa tomu tiež aj „trizómia 21.chromozómu“. A práve pre túto číselnú kombináciu bol 21. marec stanovený ako Svetový deň Downovho syndrómu.

Keďže naše zariadenie navštevujú aj prijímatelia s Downovým syndrómom, rozhodli sme sa aj tento rok zapojiť do „ponožkovej výzvy“ a obuť si ponožky, ktoré na prvý pohľad spolu „neladia“, líšia sa farbou, tvarom, veľkosťou…

Aj týmto spôsobom chceme dať najavo, že títo ľudia sú v niečom odlišní, iní, ale aj upozorniť na to, že sú zároveň aj našou súčasťou a žijú medzi nami, majú tiež svoje miesto v tejto spoločnosti, prežívajú svoje radosti aj strasti, majú svoje sny, priania a túžby…

Týmto prejavom solidarity sme ich chceli povzbudiť a podporiť ich v tom, že ich prijímame takých, akí sú a ich „inakosť“ chápeme a máme ich radi, práve pre tú ich prirodzenú láskavosť, dobrosrdečnosť, úprimnosť, veselosť a ochotu pomôcť…

Sme radi, že sú našou súčasťou, súčasťou nášho kolektívu a sú pre nás v mnohom aj povzbudením a zároveň aj vzorom a príkladom ľudskosti a úprimnosti…

Opäť nás navštívil Klaun Pepele

V pondelok, 27. marca k nám znovu zavítal Klaun Pepele z Trenčianskej nadácie Fondu Dr. Klauna a potešil našich prijímateľov so svojim predstavením.

Klaun Pepele tentokrát túžil založiť vlastný cirkus a spolu s našimi prijímateľmi sa o to imaginárne pokúsil na zelenej lúke v našom krásnom meste. Interaktívne ich vtiahol do svojho predstavenia, čím toto vystúpenie spestril a obohatil. Naši prijímatelia sa veľmi ochotne a s radosťou zapojili do deja a všemožne pomáhali klaunovi s hraním na hudobných nástrojoch, so spievaním, s hádzaním loptičiek, s tancom za pomoci gymnastického  kruhu, s napovedaním a správnymi odpoveďami, keďže klaun „slabšie počul“ a prekrúcal slová a ich mená, ktorými sa predstavovali.

Prijímateľom sa predstavenie veľmi páčilo, boli vo svojom živle, zaspievali si, zatancovali, zahrali a zároveň sa aj trochu predviedli pred ostatnými kamarátmi a preto pozvali Klauna Pepeleho, aby nás čoskoro znovu navštívil a spestril tak náš program v našom zariadení. Tešíme sa na jeho ďalšiu návštevu…

Veľkonočná výstava

„Čaro jari a hodnoty veľkonočných tradícií“

S príchodom veľkonočných sviatkov zároveň prichádza aj prebúdzanie sa prírody a príchod jari. Tento rok, po prestávke kvôli pandémii, sme znovu dostali pozvánku od obce Ľubica zúčastniť sa prípravy a inštalácie veľkonočnej výstavy, ktorá bola slávnostne otvorená pre verejnosť od 30. marca 2023. Výstava má názov „Čaro jari a hodnoty veľkonočných tradícií“.

Výstavy sa zúčastnili aj iné subjekty ako Materská škola v Ľubici, Základná umelecká škola v Ľubici, Základná škola Ľubica, Klub seniorov Ľubica, ERKO Ľubica a naše zariadenie – Centrum sociálnych služieb Kežmarok – prevádzka DSS a ZPB Ľubica a prevádzka DSS Kežmarok.

V rámci tvorivých dielni a pracovných a záujmových činností sa naši prijímatelia mohli aktívne zúčastniť na tvorbe a výrobe rôznych dekorácií a výrobkov s jarnou a veľkonočnou tematikou.

Klienti sa podľa svojich možností a schopností zapájali do tvorby a maľovania kraslíc, vyrezávania zajačikov a domčekov z dreva, zdobenia fliaš servítkovou technikou, maľovania, lepenia, šitia a rôznych iných činností. Práca im prinášala radosť a uspokojenie, tešili sa, že ich tvorba bude vystavená pre verejnosť a budú sa ňou môcť aj pochváliť svojim príbuzným a známym, keďže výstava bude sprístupnená širokej verejnosti aj počas sviatkov Veľkej noci v obci Ľubica.

Dnes sme si túto výstavu boli aj pozrieť spolu s prijímateľmi z prevádzky DSS Pod lesom v Kežmarku a prijímatelia z prevádzky DSS Ľubica ju tiež určite čoskoro navštívia a načerpajú nové nápady a inšpiráciu do ďalšej tvorby a do ďalších úspešných ročníkov.

Sme radi, že sme sa mohli aj takouto formou zviditeľniť a ukázať, že aj prijímatelia s určitým zdravotným obmedzením sú šikovní, niečo dokážu a vytvoria a urobia tak radosť nielen sebe, ale potešia aj niekoho iného, komu sa ich výtvory budú páčiť …

ĽUDSKÉ PRÁVA A SLOBODY

V piatok – 11. mája sme v našom zariadení DSS Kežmarok priblížili našim prijímateľom aktuálnu tému – „Ľudské práva a slobody“.

Prijímateľom bola premietnutá prezentácia cez interaktívnu tabuľu s uvedenou tematikou, ktorá bola spracovaná našou psychologičkou a zároveň bola ňou aj odprezentovaná. Ku každému slotu a obrázku bol podaný výklad tak, aby naši prijímatelia pochopili význam jednotlivých práv a slobôd.

Po odprezentovaní nasledovala diskusia, prijímatelia sa mohli vyjadriť k prezentácii a k tomu, či pochopili a porozumeli významu jednotlivých práv, či sa im aktivita páčila a či si ju chcú aj zopakovať. Takže nasledovala živá diskusia.

Pre prijímateľov so zníženou komunikačnou schopnosťou bola prezentácia spracovaná v piktogramoch a v priebehu mesiaca mája im bude názorne prezentovaná s potrebným výkladom a vysvetlením v rámci „Plánov účastí a skúseností“.

Môžeme konštatovať, že táto aktivita bola zaujímavá, klienti sa niečo nové dozvedeli, niečo si zopakovali a určite budeme v približovaní tejto tematiky pokračovať aj v budúcnosti, nakoľko je potrebné, aby sa táto téma dostala prijímateľom viac do povedomia.

Druhá májová nedeľa – Deň matiek

Je máj – lásky čas. S týmto mesiacom sa spája aj krásny sviatok – Deň matiek. Slávime ho každý rok na druhú májovú nedeľu.

Mama. Pri tomto slove si každý z nás predstaví svoju mamku. Milú, starostlivú, ktorá prebdela nie jednu noc pri našej postieľke a ofúkla každú „boľačku“. Bola to ona, ktorá si nás pritúlila, zovrela v náručí, keď nám bolo ťažko. 

Bola to mama, ktorá sledovala naše prvé slová, naše prvé krôčiky a tešila sa z našich úspechov a pochopila aj naše neúspechy alebo zlyhania a vždy vedela nájsť tie pravé povzbudivé slová…

Aj naši prijímatelia sa na tento sviatok pripravovali, chystali si pre svoje mamky malé prekvapenie v rámci tvorivých dielni. Boli to vlastnoručne zhotovené kytičky z krepového papiera na pozdrave. V piatok – 12.mája si tieto pozdravy vzali domov pre svoje mamky. Verím, že pri odovzdávaní týchto malých darčekov sa každá mamka potešila…

Milé mamky, patrí Vám naša vrúcna vďaka a uznanie, ľúbime Vás…

Športové dopoludnie spojené s oslavou MDD v našom centre

Pri príležitosti osláv sviatku MDD sme v našom centre – DSS Pod lesom 6 a v DSS Ľubica zorganizovali športové dopoludnie pre našich prijímateľov.

Naši klienti sú už síce dospelí, ale koniec-koncov, každý z nás je „dieťaťom“ svojich rodičov a spoločne si pripomenuli tento deň v rámci športového dňa práve 1. júna.

Klienti sa na tento deň pripravovali, cvičili a trénovali a tešili sa, že svoje výkony predvedú kamarátom z centra.

V záhrade sme ráno pripravili jednotlivé stanovištia, kde prebiehali v skupinách jednotlivé súťažné disciplíny:

– Hod loptou do plechovkovej pyramídy
– Hod loptou do rôznych otvorov na plachte
– Kopanie futbalovou loptou do bránky
– Senzomotorické vnímanie – hmatom
– Hry na rozvoj jemnej motoriky
– Kreslenie kriedou na chodník
– Voľná zábava a diskotéka

Najväčší úspech mala u klientov posledná športová disciplína – futbalový turnaj. Počasie nám prialo, zábava bola super a všetci súťažiaci boli odmenení sladkosťami. Zároveň pre prijímateľov so sťaženou komunikačnou schopnosťou bol prezentovaný piktogramový dokument spracovaný na tému: „základné ľudské práva a slobody“.

Po dobrom obede sme pokračovali v oslave narodenín našich dvoch klientov – Kristínky a Peťa, ktorým sme spoločne zablahoželali, zaspievali im pesničku na želanie podľa ich výberu a ďalej pokračovala voľná zábava a diskotéka.

Už teraz sa tešíme na ďalšiu spoločnú akciu, veríme, že počas leta bude na to dosť príležitostí.

Ľudské práva a slobody prezentované formou záujmovej činnosti s prvkami interaktívnej dramatoterapie

Dnes (9.júna 2023) sme si v našom zariadení zopakovali a priblížili základné ľudské práva a slobody zábavnou formou s prvkami interaktívnej dramatoterapie, ktorú nám predviedla PhDr. Liana Ivanová PhD, MBA, za čo jej aj touto formou veľmi pekne ďakujeme.

Už v mesiaci máji (11.5.2023) sme našim prijímateľom priblížili tieto práva a slobody formou prezentácie a klientom so sťaženou komunikačnou schopnosťou prostredníctvom materiálu v piktografickej podobe a dnes sme si tieto práva a slobody mohli zopakovať a „zahrať“ formou interaktívnej dramatoterapie, kde sa klienti formou hrania rôznych rolí menili na lúku plnú kvetov, zvierat, na autobus, zložili si vlastnú pesničku, ktorou vyjadrili cez rátanie rytmov zvuku aj právo na vzdelávanie a zároveň aj právo na vlastný názor, učili sa ako sa ohlásiť na návštevu, ako vyjadriť svoj nesúhlas, ak im niekto robí zle alebo ubližuje, ako to im robila „otravná mucha“, ako treba naložiť s požičanou vecou a pod.

Klienti boli interaktívne zapájaní do deja, boli motivovaní a aktivizovaní k vyjadreniu vlastného názoru nielen slovom, ale aj neverbálnou komunikáciou.

V závere kresbou vyjadrili svoje túžby a očakávania, akým smerom sa bude vyvíjať ďalšie stretnutie, na ktoré sa už teraz veľmi tešia.

ŠPORTOVÝ DEŇ V NAŠOM CENTRE SPOJENÝ SO STRETNUTÍM RODIČOV/OPATROVNÍKOV

Keďže nám tohtoročný začiatok júna v rámci počasia veľmi neprial, usporiadali sme športový deň v utorok – 13. júna a spojili sme ho aj so stretnutím rodičov/opatrovníkov našich prijímateľov.

Aj keď ráno bolo chladnejšie, o 10.hodine sme sa s veľkou chuťou pustili do športovania na záhrade DSS v Kežmarku.

Mali sme pripravené rôzne športové stanovištia s rôznymi úlohami ako napríklad:

– Hod loptou do plechoviek
– Hod loptou do otvorov v plachte rôznych tvarov
– Skákanie vo vreci
– Prekážkový beh s loptičkou na lyžici
– Balónový turnaj – „traf balón na palici“
– Preťahovanie lanom

Pre imobilných klientov sme tiež pripravili súťaže:

– Navliekanie hada
– Loptičkový panel
– Chytanie rybičiek na udicu
– Hmatová stimulácia

Keďže sa všetci prijímatelia veľmi snažili a aj počasie sa postupne „umúdrilo“, po vyhodnotení súťaží boli všetci ocenení „papierovou medailou“ a sladkosťami. Zároveň sa po ukončení súťaží konalo aj stretnutie rodičov- opatrovníkov, ktorých privítala p. riaditeľka – Mgr. Daniela Pichnarčíková a informovala ich s plánmi a víziou do budúcnosti. Zároveň vedúca sociálneho úseku v DSS Kežmarok – Mgr. Mária Pastuchová informovala rodičov o možnosti podania návrhu na príslušný súd na prinavrátenie spôsobilosti na právne úkony u prijímateľov, ktorí sú pozbavení tejto spôsobilosti.

Potom nasledovalo malé občerstvenie pre všetkých prítomných v podobe chutného guláša, koláčika a kávičky. Medzi tým mali prijímatelia voľný program aj v podobe „stoličkového tanca “ a diskotéky, kde si zatancovali aj spolu s rodičmi

Bolo to veľmi milé a príjemné stretnutie…

XVII. ročník Kežmarskej zábavnej paralympiády

Aj tento rok sme sa ako „stáli účastníci“ zúčastnili ďalšieho ročníka Kežmarskej zábavnej paralympiády. Počasie nám spočiatku neprialo, termín musel byť preložený, ale ani to nás neodradilo a tešili sme sa na piatok 16. júna, kedy sa konala paralympiáda.

Klienti sa na to veľmi tešili, aj sa na súťaž poctivo pripravovali v rámci nášho interného športového krúžku.

Súťažilo sa na viacerých stanovištiach:

– Stanovištia s pestrými zábavnými úlohami
– Lukostreľba
– Beh na 50 m, 60 a 100 m
– Preteky na kolesách s pomocou
– Preteky na kolesách bez pomoci

Každý účastník sa mohol prihlásiť na jednotlivé súťaže podľa svojich možností a schopností. Naši prijímatelia z prevádzky DSS Kežmarok aj DSS a ZPB Ľubica sa pustili s veľkou chuťou a zápalom do jednotlivých disciplín. Niektorým sa darilo viac, iným menej, ale všetci zúčastnení mali dobrý pocit, že si zasúťažili a vyskúšali si svoje športové schopnosti a užili si spoločné športové dopoludnie. V závere po malom občerstvení nasledovalo vyhodnotenie a športovci boli ocenení medailami, pohármi a malými darčekmi.

Akcia sa našim prijímateľom veľmi páčila, ďakujeme touto formou organizátorom za ich snahu a prípravu tohto ročníka a už teraz sa tešíme na pokračovanie na budúci rok…

Slávnostné ukončenie Praktickej školy v Kežmarku

Dňa 22. júna 2023 mali naši prijímatelia – absolventi Praktickej školy v Kežmarku svoj „veľký deň“, na ktorý sa veľmi tešili a aj sa naňho patrične pripravovali a chystali.

Oslávili tento deň spolu so svojimi rodičmi a so svojim učiteľkami, ktoré ich sprevádzali počas štyroch rokov. Prijímateľov z nášho Centra soc. služieb v Kežmarku sprevádzala p. riaditeľka Mgr. Daniela Pichnarčíková a Mgr. Mária Pastuchová, vedúca soc. úseku v DSS Kežmarok.

Ceremoniál sa začal slávnostným nástupom absolventov so stužkami a v slávnostnom oblečení do vyzdobenej telocvične za zvukov neoficiálnej študentskej hymny „Gaudeamus igitur“. Potom nasledoval príhovor p. zástupkyne Mgr. Slávky Šilonovej, ktorá ocenila tak prácu pedagógov, ako aj snahu žiakov- našich klientov, ktorí túto školu veľmi radi navštevovali a určite sa im bude z nej veľmi ťažko odchádzať a lúčiť.

Ale ako povedala p. zástupkyňa, „niečo pekné v živote končí a niečo nové začína…“

Potom nasledoval krátky kultúrny program, v ktorom sa žiaci predviedli pri recitovaní a speve. Najviac si však užili voľnú zábavu a diskotéku a tiež pripravené občerstvenie.

Veríme, že im Praktická škola v Kežmarku dala veľa nových poznatkov a vedomostí, ktoré budú vedieť uplatniť vo svojom bežnom živote a veríme, že aj toto slávnostné ukončenie, ktoré bolo spojené aj s nočnou účasťou žiakov v škole, im dlho bude rezonovať v ich srdciach a budú mať naňho krásne a nezabudnuteľné spomienky a zážitky.

Aj touto cestou chceme veľmi pekne poďakovať celému vedeniu školy a všetkým pedagógom za ich ústretový a odborný prístup k našim prijímateľom, ktorí túto Praktickú školu navštevovali…

Výlet s prijímateľmi a rodičmi na Liptov

Na športovom dni a stretnutí rodičov v júni sme si dohodli spoločný výlet na Liptov, ktorý sme naplánovali na 13. júl. Počasie nám síce veľmi neprialo, v noci pred výletom bola silná búrka, ale keďže sme už mali objednaný autobus aj hromadné vstupy do galérie a tiež aj rezervovanú plavbu loďou po Liptovskej Mare, výlet sme nakoniec uskutočnili a neľutujeme, pretože bolo super…

Najskôr sme sa autobusom odviezli do Galérie ILUSIA v Liptovskom Mikuláši. Tam sme mali rezervovaný vstup len pre nás a našich účastníkov zájazdu J. Klienti aj rodičia a tiež aj zamestnanci si tam pozreli rôzne atrakcie, klamy a ilúzie, ktoré nám toto prostredie pripravilo. V jednej miestnosti sme boli všetci štíhli a vysokí, v inej zase sme videli v zrkadle odraz niekoho iného, v ďalšej sme putovali vesmírom, potom nás naháňal medveď a tak podobne…

Všetci sme sa tam veľmi pobavili, zasmiali a myslím, že sme si to aj všetci „užili“, o čom svedčia aj naše fotografie.

Po návšteve galérie nasledovalo malé občerstvenie a za ním obed v reštaurácii ROUTE 66 v Liptovskom Mikuláši, kde k nám boli tiež veľmi ústretoví a vopred nám rezervovali miesto, aby sme sa stihli naobedovať a pokračovať v našom výlete. Výborný obed všetkým chutil a takto posilnený sme pokračovali k ďalšiemu programu.

Autobus nás odviezol do Liptovského Trnovca, odkiaľ sme sa premiestnili na Loď  Máriu, ktorá nás odviezla na vyhliadkovú plavbu po Liptovskej Mare. Plavba bola super, no výhľad nám pokazil dážď, ktorý sa spustil v polovici plavby. Ale ani to nám nepokazilo dobrú náladu, no náš program sme museli ukončiť skôr a plánovanú prehliadku Mini parku Slovenska v Liptovskom Jáne sme odložili na iný termín, keďže sa poriadne rozpršalo. Každý účastník zájazdu dostal aj malé občerstvenie a určite si odniesol aj kopu krásnych a nezabudnuteľných spomienok. A keďže nám dážď prerušil našu  naplánovanú trasu, tak aspoň máme dôvod sa na Liptov ešte raz vrátiť a pozrieť si  Mini park Slovenska.

Návšteva kaštieľnej záhrady v Strážkach

V rámci letných aktivít sme sa v utorok 18. júla rozhodli navštíviť s našimi PSS z prevádzky DSS Kežmarok – Pod lesom 6 park pri kaštieli v Strážkach.

Už tradične navštevujeme tento park, ktorý je pre nás oázou ticha, krásy a pokoja…

Tento park je naozaj veľký a návštevníkov zaujme aj tabuľa „Behanie, skákanie a hodovanie na trávniku je povolené!“. A práve toto nám vyhovuje. Pripravili sme pre prijímateľov rôzne športové aktivity. Najskôr  sme sa rozcvičili a nasledoval štafetový beh pre chodiacich a aj pre vozíčkarov, ktorých sprevádzali zamestnanci. Potom začala ďalšia disciplína – skok do diaľky a hod loptou do bránky. Po krátkom oddychu a pochutnaní si na „chladenej odmene – nanuku“ sme mali komunitu na tému : „najkrajší doterajší prázdninový zážitok“ . Nasledovala voľná zábava a oddychovanie na trávniku v príjemnom polotieni a tiež malé občerstvenie.

V ďalšej časti nášho výletu sme si hovorili o ochrane prírody a klienti následne „objímali stromy“ a tak čerpali novú energiu do ďalších dní…

Výlet sa nám všetkým páčil, všetci sme pookriali v  prekrásnej prírode a určite sa do kaštieľnej záhrady znovu vrátime…

Výlet na rybník v Spišskej Belej

V stredu – 16. augusta sme sa spolu s klientmi vybrali na výlet na neďaleký rybník v Spišskej Belej.

Toto pekné a pokojné miesto sme navštívili už minulý rok a veľmi sa nám tam zapáčilo, tak sme sa rozhodli oživiť naše spomienky. Najskôr sme si zacvičili v neďalekom externom športovisku na „cvičebných strojoch“, ktoré sú tam inštalované a voľne prístupné pre širokú verejnosť vedľa cyklochodníka.

Po cvičení a obdivovaní okolitej prírody pri rybníku  sme potom navštívili blízky bufet „Tri stromy“, majiteľovi ktorého chceme touto formou tiež poďakovať za jeho ochotu a ústretovosť, že nám umožniť navštíviť jeho bufet ešte pred otváracími hodinami, aby sme sa tam mohli posilniť a občerstviť.

Každý si mohol zakúpiť malé občerstvenie v podobe kávy, hranolčekov, kofoly, nealkoholického piva a pod. Na toto občerstvenie sa naši klienti najviac tešili…

Keďže obed sme už mali zabezpečený v zariadení, po oddychu v bufete a relaxácii a sledovaní pokojnej hladiny rybníka, sme sa opäť vrátili do DSS-ky v Kežmarku.

Počasie bolo také „akurát“ – trochu svietilo slniečko, trochu bolo zamračené, čo nám celkom vyhovovalo.

Akcia sa vydarila a tešíme sa na jej pokračovanie možno znovu budúci rok…

Bábkové divadlo v našom centre…

V rámci letných aktivít pre našich prijímateľov nás v piatok, 18. augusta navštívil Harry teater z Banskej Bystrice s predstavením „Šaško a kráľ“. Toto predstavenie pre nás zabezpečil Fond Dr. Klauna Trenčianskej nadácie.

Predstavenie malo svoje hradné kulisy, bábky, kostýmy  a bolo veľmi zaujímavé a pútavé. Naši prijímatelia zo všetkých prevádzok – DSS Ľubica, DSS Kežmarok a ZPB – boli interaktívne vťahovaní do deja, spolupracovali s klaunom pri hľadaní šaša, pri tvorbe novej rozprávky, pri naháňačke s myškou a pri navigácii kráľa, ktorý bol nespokojný so svojim šašom a vyhnal ho zo svojho kráľovstva…

Taktiež si vyskúšali rolu hercov, poťahovali šnúrky s bábkami – s Máriom a s Netou a tiež si vyskúšali bábkoherectvo, kedy si navliekli bábku šaša na ruku a spolu s ňou komunikovali s kráľom.

Tieto roly sa im veľmi páčili, čo dávali najavo hlasným smiechom a tiež odpovedaním na otázky klauna.

Ako poďakovanie a vyslovenie vďaky za návštevu klauna sa zariadením ozýval silný potlesk na záver predstavenia. Veríme, že nás klaun čoskoro opäť navštívi… 😀

Rozlúčka s letom v DSS Kežmarok

V prevádzke  DSS Kežmarok, Pod lesom 6 sa konala dňa 25.08.2023 akcia s názvom – „Rozlúčka s letom“ . Pri tejto príležitosti naše zariadenie navštívila na naše pozvanie p. Mirka Krempaská z Ľubice, ktorá prišla na koči ťahanom koníkom a tiež aj so svojim vycvičeným psíkom, ktorý sa volá  Kasia.

Naši prijímatelia sa jej návšteve veľmi potešili, na koči sa previezli okolo sídliska a z tejto jazdy mali neskutočný zážitok, pretože sa na koči ešte nikdy nevozili. V rámci zariadenia navštevujeme hipoterapiu, kde majú možnosť jazdiť na koni a cvičiť, ale jazda na koči to bolo pre nich niečo nové a úžasné. Veľmi si to pochvaľovali a požiadali p. Mirku, aby naše zariadenie ešte určite navštívila aj v budúcnosti spolu s kočom aj s koníkom.

Zároveň  v záhrade nášho centra obdivovali rôzne kúsky, ktoré jej psík Kasia dokáže. Klienti Kasii hádzali hračky, ktoré ona následne priniesla späť, tiež jej hádzali loptu, ktorú odbíjala hlavou. Psík Kasia je veľmi učenlivý, poslušný a vycvičený, svoju majiteľku počúval na slovo.

Pani Krempaskej sme sa za jej návštevu v našom zariadení  poďakovali, odovzdali jej dohodnutú odmenu a ona nám  prisľúbila, že sa nevidíme naposledy.

V závere našej akcie si naši prijímatelia  pochutnali na pripravenom  zmrzlinovom pohári s ovocím a potom nasledovala voľná zábava a diskotéka.

Leto sa síce končí, ale rôzne akcie a podujatia  v našom centre budú naďalej pokračovať…

Sv. omša na Mariánskej hore v Levoči

Naši prijímatelia sa aj tento rok zúčastnili svätej omše  zameranej pre chorých, postihnutých zo zariadení sociálnych služieb a zamestnancov, ktorá sa konala 14. septembra v bazilike Navštívenia Panny Márie na Mariánskej hore v Levoči.

Pred samotnou sv. omšu sa naši prijímatelia zúčastnili aj modlitby svätého ruženca a o 10. 00 hodine sa konala sv. omša.

Prijímatelia a zamestnanci mali zároveň  aj možnosť svätej spovede. Počasie bolo síce trochu „upršané“, ale všetko sme nakoniec úspešne zvládli a naši klienti išli späť do zariadenia duchovne povzbudení a naplnení radosťou.

Aj takouto  formou sa snažíme napĺňať  duchovné potreby našich prijímateľov a zároveň sme si aj pripomenuli blížiacu sa  slávnosť Sedembolestnej Panny Márie – Patrónky Slovenska, ktorá bude 15. septembra.

DEŇ PARTNERSTVA V HODKOVCIACH

Dňa 21.septembra sme sa s našimi prijímateľmi sociálnych služieb z DSS Kežmarok aj DSS a ZPB Ľubica zúčastnili ďalšieho Dňa partnerstva, ktorý je pravidelne organizovaný DSS Domovinou, n.o. Žehra časť Hodkovce.

Ďakujeme im za pozvanie aj za milé privítanie a príjemné strávenie dňa v krásnom prostredí kaštieľa a záhrady.

Prijímatelia tam mali bohatý a pestrý program, zúčastnili sa rôznych súťaží ako napr. beh Hodkovským parkom, kop na futbalovú bránu, mini bowling, hod na basketbalový kôš a pod.

Páčil sa im aj kultúrny program, ktorý si so záujmom pozreli a tiež aj kontaktná mini ZOO domácich zvierat.

Po občerstvení a pochutnaní si na guláši a koláčikoch sa následne vyšantili na voľnej zábave a diskotéke, nadviazali nové priateľstvá a oživili staré kamarátstva s prijímateľmi z iných zariadení.

Akcia sa im veľmi páčila, počasie bolo priaznivé, aj keď spočiatku to trošku kazila ranná hmla, ale nakoniec sa ukázalo aj slniečko a to ešte viac spríjemnilo tento ich zážitok z výletu. 

Tešíme sa na ďalší ročník tejto vydarenej akcie a touto formou tiež ďakujeme vedeniu a zamestnancom DSS Domovina, ktorí túto skvelú akciu pravidelne každý rok  pripravujú  a zabezpečujú…

Súťaž v príprave pokrmov studenej kuchyne

V stredu, 25. októbra sme pre našich klientov v prevádzke Kežmarok pripravili súťaž v príprave pokrmov studenej kuchyne pod názvom: „Očká v studenej kuchyni“.

Klienti sa na súťaž veľmi tešili a pripravovali. Urobili si nákup potrebných surovín, čím si zároveň precvičili hodnotu peňazí a nakupovanie v obchode.

Rozdelili sa na dva tímy – jeden tím pracoval na hornom poschodí a druhý tím na prízemí. Oba tímy si vybrali svojho „šéfkuchára“. Na prízemí sa ním stal Tomáš D. a na poschodí Timko B. Obaja sa veľmi zodpovedne ujali svojej pozície a usmerňovali svojich členov tímu ako majú postupovať pri príprave „jednohubiek – očiek“.

Ich snaženie hodnotila komisia, zložená z vedúcej zariadenia a 2 členov z radov zamestnancov. Nebola to veru ľahká úloha, takže sa nakoniec komisia zhodla na tom, že oba tímy sú „víťazi“ – jeden tím za estetické prevedenie jednohubiek a druhý tím za chuťové doladenie. Za veľkú snahu a kreativitu dostali klienti sladkú odmenu a pochvalu od vedúcej zariadenia.

Po vyhodnotení súťaže si všetci klienti pochutnali na svojich pripravených jednohubkách a všetkým veľmi chutilo…

Šarkaniáda…

2. novembra sme si v našom Centre pripomenuli Pamiatku všetkých zosnulých a spolu s prijímateľmi sme boli na sv. omši v blízkom kostole, kde sme si prezreli aj relikvie svätých.

A keďže bol pekný slnečný deň a počasie nám prialo, fúkal príjemný jesenný vetrík, vybrali sme sa s prijímateľmi do našej záhrady a do blízkeho parku, kde sme si púšťali šarkanov. Klienti si svojich šarkanov vytvorili na krúžku šikovných rúk, vyzdobili si ich mašľami z farebného krepového papiera a vymaľovali si ich podľa vlastnej fantázie. Šarkany sa nám krásne vznášali vo vetre a klienti mali z toho príjemnú zábavu. Najviac sa im páčili šarkany v podobe vtákov, ktoré sa prenádherne vznášali v jesennom povetrí.

Po vyšantení sa pri púšťaní šarkanov, sme sa občerstvili kávičkou a čokoládou pri blízkom kávomate.

Takto príjemne sme strávili toto popoludnie…