• Sociálne služby srdcom

Podujatia 2023

Talentová súťaž „Ukáž, čo vieš…“

Každý z nás má nejakú obľúbenú činnosť, robí niečo rád, v niečom vyniká, má nadanie alebo talent na niečo iné. Niekto rád spieva, iný tancuje, recituje, maľuje, alebo robí to, čo ho baví s radosťou…

Rozhodli sme sa v našej prevádzke DSS – Pod lesom 6 v Kežmarku pripraviť 24. januára pre našich prijímateľov talentovú súťaž „Ukáž, čo vieš…“

Klienti si mali vopred pripraviť aktivitu, v ktorej vynikajú, ktorá im robí radosť a s ktorou zabavia alebo potešia svojich kamarátov v Centre. Mohla to byť ich obľúbená pesnička, báseň, prednes, poviedka, scénka, tanec a pod.

Klienti sa na túto aktivitu veľmi tešili a poctivo sa na ňu aj pripravovali. Prekvapili svojimi talentmi, dokázali nám aj samým sebe, že toho veľa dokážu a sú šikovní. Dokonca tam bola aj športová aktivita s loptou, ktorú nám predviedol Patrik T., pantomíma – Hádaj na čo myslím, ktorú nám zahral Miško G. a rôzne pesničky, básne, poviedky, tance a pod. Porota mala veru neľahkú úlohu vybrať tri najlepšie „talenty“. Prekvapila nás tiež báseň „Hluchá mucha“, ktorá bola ozaj dlhá a naučil sa ju naspamäť náš nevidiaci kamarát Miško Ch., ktorý sa umiestnil na 1. mieste. Na druhom mieste nás “roztancoval“ na pesničku od Elánu „Sestrička z Kramárov“ Lacko L. a rozcítil nás piesňou aj Ľudko Z. „Holubí dum“ od J. Schelingra. Keďže všetci sa naozaj pripravovali a snažili sa o čo najlepší výkon, tak sme nakoniec ocenili všetkých drobnými darčekmi a sladkosťou. No ale hlavnou výhrou až zážitkom bola pizzová hostina, na ktorej si všetci pochutnali.

Aj touto formou sa chceme darkyni – MUDr. Šoltýsovej, veľmi pekne poďakovať za jej finančnú podporu, urobila tak našu akciu ešte radostnejšou…

Po súťaži a hostine sa rozprúdila veselá zábava a diskotéka, ktorú si všetci užili.

Zimné radovánky na snehu

Zima je ročné obdobie, ktoré je spojené s návalmi snehu, fujavicami a zimnými radovánkami, ktorým sa tešia hlavne deti. V poslednej dobe sa kvôli globálnemu otepľovaniu tieto zimné prejavy „zmiernili“.

No tento rok sa koncom januára a hlavne na začiatku februára veru riadne počasie „vyšantilo“. Nasnežilo nám veľa snehu, zažili sme riadne fujavice aj neprejazdné cesty.

Aj naši prijímatelia, z prevádzky DSS Pod lesom v Kežmarku, hoci sú už „dospeláci“ si túto nádielku snehu užili. Pomáhali pri čistení chodníkov, ale aj sa vyšantili pri stavaní snehuliakov a dokonca postavili za pomoci pracovníkov aj medveďa zo snehu. Ich snahu, kreativitu a tvorivosť ocenili hlavne ich rodičia, ktorí si pri preberaní prijímateľov zo zariadenia túto „snehuliačiu rodinku aj snehového medveďa“ obzerali a obdivovali.

Prijímatelia sa hrdo hlásili k svojim výtvorom a mali z toho obrovskú radosť, kopec zážitkov a po celej záhrade sa ozýval veselý smiech počas spoločnej guľovačky a robení snehových anjelských krídel.

Sme radi, že táto zimná aktivita sa im veľmi páčila, mali z nej radosť ,  spoločne si ju aj užili,  zároveň sa aj trochu rozhýbali a aj si takto príjemne zacvičili.

Fašiangový karneval v našom Centre…

„Čo je tu dnes veľký bál? A či dáky karneval? Sprievod masiek krúži v kruhu, jedna maska strieda druhú…“

Krátky úryvok zo „Zlatej brány“ dokonale charakterizoval piatok, 17.02.2023, kedy sa konal v našich prevádzkach,  DSS Ľubica a  DSS Kežmarok fašiangový karneval.

Asi sa všetci zhodneme na tom, že fašiangy patria medzi najkrajšie dni a zábavy. Sú odjakživa jedným z najkrajších a vari najbohatších zvykov v obciach, ktorými sa končieval celý zvykový rok. Veselosť, spev, zábavy, zabíjačky, svadby, neutíchali počas tohto celého obdobia. A preto sme sa aj my rozhodli pripraviť pre našich klientov fašiangový karneval a takto sa pripraviť na obdobie pôstu pred Veľkou nocou, pretože Popolcová streda, kedy je udeľovaný popolec v kostole, ktorého sa naši klienti tiež zúčastnia, utíchne všetka zábava, hudba, no a „pochovaním basy“ sa dáva bodka za každoročnou fašiangovou veselosťou.

Už počas celého týždňa sa prijímatelia tešili na túto udalosť a v rámci záujmových činností si pripravovali svoje masky a škrabošky alebo si svoje prevleky pripravovali doma s rodičmi.

V stanovený deň sme už od rána, odkedy začali prichádzať klienti do zariadenia, pociťovali nadšenie z nadchádzajúcej udalosti. Začali sme pomáhať prijímateľom prezliekať sa do svojich kostýmov a celé zariadenie sa zmenilo na rozprávkový svet plný rôznych postavičiek, morských víl, dúheniek, šašov alebo zvieratiek.

V zariadení sa nám každý prijímateľ, ktorý je schopný komunikovať, predstavil a povedal, akú masku si pripravil. Potom nasledoval sprievod v maskách a prijímatelia si mali rozmyslieť, ktorá maska sa im najviac páči a tú si následne vybrali ako najkrajšiu masku tohtoročného karnevalu.

Nakoniec boli ocenené sladkosťami a maličkosťami všetky masky, lebo si na nich dali všetci záležať. Nasledovala hostina, prijímatelia si pochutnali na sladkých šiškách a koláčikoch, ktoré si deň vopred sami pripravovali. V závere bola diskotéka, kde klienti povykrúcali nielen svoje kamarátky z Centra , ale aj zamestnankyne.

O rok sa opäť tešíme na ďalší karneval a spolu sa znovu prenesieme do magickej krajiny rozprávok…

MDŽ v našom Centre

Deň žien je medzinárodne uznávaný sviatok stanovený OSN na 8.marca. V tento deň oslavujeme prvý štrajk 40 000 newyorských krajčírok v roku 1908, ktoré bojovali za zrušenie desaťhodinového pracovného času, proti nízkym mzdám a zlým pracovným podmienkam. Demonštrácie sa tradične konali v nedeľu. Prvé veľké zhromaždenie za volebné právo žien sa konalo 8.marca 1908 v New Yorku.

Prvý sviatok MDŽ v ČSR sa konal v roku 1921. O rok neskôr už tento sviatok nadobudol masový charakter a oslavoval sa všade. Počas druhej svetovej vojny bol MDŽ zrušený, posledný sa konal v roku 1938. Po roku 1945 bol MDŽ znovu obnovený a traduje sa u nás aj naďalej, aj keď možno v súčasnosti je tak trochu považovaný na socialistický prežitok…

No vyjadriť žene, že je výnimočná a vzácna nie je nikdy zbytočné. Tento deň sa oslavuje preto, že silné ženy v minulosti bojovali za svoje práva a preto je dnes postavenie žien v spoločnosti také, aké je. Žena – jemná, nežná, milujúca, starostlivá, no zároveň silná a nezastaviteľná. Aj preto jej preukazujeme úctu a uznanie….

Tento deň je na to ako stvorený – je to predsa deň všetkých žien.

Aj my sme sa preto dnes rozhodli tento deň trochu ozvláštniť a spestriť a vybrali sme sa s našimi prijímateľmi na malú prechádzku a navštívili sme miestny kávový automat, ktorý je blízko nášho zariadenia pri firme Kávomaty. Prijímateľom sme tam zakúpili sladkú čokoládu, na ktorej si pochutnali a zároveň mali možnosť si aj sami vyskúšať ako taký automat na kávu funguje a ako sa obsluhuje. Hrala tam príjemná hudba, ktorá nám spestrila dnešný deň.

Táto malá vychádzka sa našim prijímateľom veľmi pozdávala a preto sme sa dohodli, že si ju určite zopakujeme a zároveň dnes každý z našich prijímateľov vyrobil malý darček pre svoju mamku alebo sestru, ktorým ich určite potešil …

Ponožková výzva v našom centre…

Prečo ponožková výzva? Odpoveď je jednoduchá, pretože chromozóm pripomína tvar ponožky. Hovorí sa, že Downov syndróm charakterizuje 120 typických čŕt, aj preto sú ľudia s týmto ochorením výnimoční a jedineční. Hovorí sa tomu tiež aj „trizómia 21.chromozómu“. A práve pre túto číselnú kombináciu bol 21. marec stanovený ako Svetový deň Downovho syndrómu.

Keďže naše zariadenie navštevujú aj prijímatelia s Downovým syndrómom, rozhodli sme sa aj tento rok zapojiť do „ponožkovej výzvy“ a obuť si ponožky, ktoré na prvý pohľad spolu „neladia“, líšia sa farbou, tvarom, veľkosťou…

Aj týmto spôsobom chceme dať najavo, že títo ľudia sú v niečom odlišní, iní, ale aj upozorniť na to, že sú zároveň aj našou súčasťou a žijú medzi nami, majú tiež svoje miesto v tejto spoločnosti, prežívajú svoje radosti aj strasti, majú svoje sny, priania a túžby…

Týmto prejavom solidarity sme ich chceli povzbudiť a podporiť ich v tom, že ich prijímame takých, akí sú a ich „inakosť“ chápeme a máme ich radi, práve pre tú ich prirodzenú láskavosť, dobrosrdečnosť, úprimnosť, veselosť a ochotu pomôcť…

Sme radi, že sú našou súčasťou, súčasťou nášho kolektívu a sú pre nás v mnohom aj povzbudením a zároveň aj vzorom a príkladom ľudskosti a úprimnosti…

Opäť nás navštívil Klaun Pepele

V pondelok, 27. marca k nám znovu zavítal Klaun Pepele z Trenčianskej nadácie Fondu Dr. Klauna a potešil našich prijímateľov so svojim predstavením.

Klaun Pepele tentokrát túžil založiť vlastný cirkus a spolu s našimi prijímateľmi sa o to imaginárne pokúsil na zelenej lúke v našom krásnom meste. Interaktívne ich vtiahol do svojho predstavenia, čím toto vystúpenie spestril a obohatil. Naši prijímatelia sa veľmi ochotne a s radosťou zapojili do deja a všemožne pomáhali klaunovi s hraním na hudobných nástrojoch, so spievaním, s hádzaním loptičiek, s tancom za pomoci gymnastického  kruhu, s napovedaním a správnymi odpoveďami, keďže klaun „slabšie počul“ a prekrúcal slová a ich mená, ktorými sa predstavovali.

Prijímateľom sa predstavenie veľmi páčilo, boli vo svojom živle, zaspievali si, zatancovali, zahrali a zároveň sa aj trochu predviedli pred ostatnými kamarátmi a preto pozvali Klauna Pepeleho, aby nás čoskoro znovu navštívil a spestril tak náš program v našom zariadení. Tešíme sa na jeho ďalšiu návštevu…